streda 2. januára 2013

Nástroje smrteľníkov #1: Mesto kostí

BOOK


Originál: The Mortal Instruments #1 - City of Bones
Autor: Cassandra Clare
Vydavateľstvo: SLOVART, 2012
Čítané v jazyku: CZ

Hl. postavy: Clary, Jace
Vedl. postavy: Simon, Alec, Isabelle, Hodge, Luke, madam Dorothea, Jeremiáš, Jocelyn, Magnus Bane
Hl. záporáci: Valentine, démoni

Žáner?
fantasy - nadprirodzené schopnosti, bytosti, upíri, vlkolaci, víly, anjeli, démoni, YA

Obálka?
Slovenská je celkom slušná, česká je hrozná, originál je najlepší, má to iskru.

Strany?
440 strán

Filmové spracovanie?
V roku 2013.

Má pokračovanie?
Áno, zatiaľ je častí v originále 6.

O čo ide?
15-ročná Clary Freyová sa v nočnom klube stane svedkom vraždy - vraždy, ktorú spáchali 3 tínedžeri so zvláštnymi tetovaniami na tele a s prapodivnými zbraňami. Stačí len okamih a všetky telá jej zrazu zmiznú pred očami. Potom je naozaj ťažké zavolať policajtov, aby vyšetrili vraždu neviditeľnej obete neviditeľnými tínedžermi. ak sa Clary prvýkrát stretla s Jaceom, Tieňolovcom, ktorý zbavuje náš svet démonov. Clary je vtiahnutá do Jaceovho sveta, jej mama zmizne a ju napadne démon. Ale prečo majú démoni záujem o Clary a jej mamu? A prečo Clary ako jediná vidí Tieňolovcov a svet démonov?

Humor?
Jace je neuveriteľne vtipný človek 8D Kniha obsahuje krásne sarkastické hlášky od všetkých hrdinov.

Nuda?
Nebola veta, ktorá by ma nedonútila premýšľať. Čítanie som si krásne užila.

Láska?
Clara je veľmi zaujímavý typ hrdinky, ide jej hlavne o nájdenie matky, ktorú uniesli a nie je hneď od začiatku zamilovaná do nikoho! Aj keď náznaky by boli, no je to také krásne nenútené. No bozky sa tam nájdu tiež 8P

Akcia?
Bola do knihy naozaj krásne zakomponovaná. Vždy sa tam niečo dialo a čitateľ sa naozaj nenudí! 

Napätie?
Doslova na každej strane, nikdy neviete, čo nové si na vás autorka prichystala.

Smrť?
Áno.

Koniec?
Nie som s ním veľmi spokojná.

Čo som čakala?
Kniha je veľmi ospevovaná a doporučovaná, ihneď ma zaujala zaujímavým svetom Tieňolovcov.

Čo som dostala?
Autorka ma chytila od 1. strany a predstavila mi krásny svet príšer. Nájdete tu naozaj všetko, no hlavnou témou sú démoni, ktorých Tieňolovci lovia. Nebudem vám tu vysvetľovať presnú históriu tohto sveta, lebo, úprimne, aj ja to mám ešte trochu domotané. No svet, ktorý autorka vytvorila je naozaj zaujímavý a pekne vykreslený.
Veľmi sa mi páčil štýl písania. Autorka striedala jednu akciu za druhou, no vedela tam krásne zakomponovať prestávky a prípravy na boj. Nevynechala ani popis Clarinho odchodu do postele. Naozaj sa krásne čítal každý jeden deň, ktorý hrdinka prežila a neboli tam žiadne obrovské prestávky. Čo bolo ešte zaujímavejšie, že Clary nikdy nebola sama! Až na pár chvíľ pri kreslení, či pri odchode na spánok, no inak sa pri nej vždy niekto nachádzal a tak čitateľ nemá núdzu o zaujímavé dialógy. Keďže je Clary v tomto svete nová, všetky historické informácie o Tieňolovcoch a celom ich svete sa dozvedáme, keď jej to všetci v rôznych časových intervaloch a na rôznych miestach vysvetľujú.
Postavy boli premyslené, každá má svoju super osobnosť, osobne mi najviac učaroval Jace, ktorý je proste kúzelný vtipkár a bad boy 8P a Clary, ktorá je naozaj rozumná a sympatická. Svoje čaro majú aj drsňačka Isabelle, jej brat Alec či plachý Simon.. Veľmi ma mrzí, že som hlavného zloducha odhalila už pri prvom spomenutí jeho mena a presne som vedela, kto je, čo je a ako bude s hl. hrdinkou prepojený. Aj keď sa autorke podarilo párkrát ma v priebehu knihy zneistiť a nebyť si istá svojím odhadom, nakoniec to aj tak bolo tak, ako som predpokladala.
Jediné, čo ma na knihe naozaj sklamalo, bol koniec. Mala som pocit, že autorke horí termín pod zadkom a všetky nádherné tajomstvá, ktorými ma cez čítanie knihy navnadila, mali katastrofický koniec. Vybrala si proste 2 hrdinov, ktorým všetky tieto tajomstvá hodila na ramená, neskutočne ich prepojila a šibnutím čarovného prútika vyriešila neuveriteľne hnusným spôsobom. Dokonca aj postavy sa začali chovať absolútne neprirodzene. Jace sa choval ako zdrogovaný, všetci záhadne vstali z mŕtvych, každý mal vysvetlenie na všetko... Veľmi dúfam, že v ďalších dieloch série sa to celé vyrieši, zlepší a obráti o 180 stupňov, pretože ma ten koniec neuveriteľne sklamal. Pokazilo mi to zážitok z príbehu a aj keď to malo zaujímavé, originálne a akčné prvky, bolo to veľmi divné a nepáčilo sa mi to. Príbeh skupiny teenagerov, ktorí sršia vtipom a zabíjajú démonov, sa zvrtol na spleť tajomstiev, ktoré nemali hlavu ani pätu.
Zvyšok knihy sa však neuveriteľne krásne číta a nebyť toho divného konca, kniha by bola pre mňa perfektná!


100 ľudí, 100 chutí...
ale u mňa... 4.5 z 5 hviezdičiekE_V_E   

22 komentárov:

 1. Aaaach, CoB.<3 Srdcovka. Neviem, pre mňa koniec nebol rušivý, na druhej strane som bola do toho maximálne zažratá a musela rovno pokračovať dvojkou.:D
  Inak, súhlasím, že naj je originálna obálka, ale Slovart to tiež vyriešil fajn.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ja som bola tiež dosť zažratá do čítania asi preto som bola tak naštvaná z toho konca 8)

   Odstrániť
 2. Tvoje pocity po prečítaní prvej časti som úplne zdieľala :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. 8) Som rada, že nie som jediná. Teším sa na 2ku 8)

   Odstrániť
 3. toto je moja srdcovka jedna z najlepších kníh :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Kniha je skvelá 8) len z toho konca ma išlo poraziť 8D

   Odstrániť
 4. Tuto knížku jsme ještě nečetla :( ale chci to napravit, bohužel jsem se k ní ještě nějak nedostala, v knihovně ji nemáme a kupovat si ji zatím nechci :D :)

  OdpovedaťOdstrániť
 5. Ja vám neviem baby....bolo to také.... Ale robím si prču :D Fest dobrá kniha! Aj keď ten koniec sa mi nejako extra nepáčil, čakala som niečo iné :D Čítala som to rped rokom a k ďlaším častiam sa zatiaľ nedostala. A asi som kus brzda,lebo ja som to na začiatku neodhalila :D Vedela som, že kto je zlý a tak podobne.... Ale keď sa odhalillo zopár vecí, tak mi padla sánka :D

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Už som sa zľakla, čo robíš! 8D
   Ja som to hneď predpokladala! 8P asi som čítala už veľa recenzií a tak nejak mi zapadla tá možnosť 8)

   Odstrániť
 6. 4,5? To si mierna. Ja som po tom konci nebola schopná dať jej ani tri. :D Jednoducho ma znechutil na celej čiare.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. 8D ja som sa potom nad tým pár dní zamýšľala a nejak som nemohla celej knihe ukrivdiť len kvôli hroznému koncu 8D tak som si to celé poriadne premyslela pred napísaním recenzie, aké by to bolo nebyť konca a určite by som dala 5 hviezd 8) Inokedy píšem recenzie hneď podľa aktuálnych emócií, ale vtedy som bola taká naštvaná na ten koniec, že to by ani nebola recenzia 8D

   Odstrániť
 7. To je fakt hrozné. Nikomu sa akože nepáčil ten koniec? Podľa mňa bol bombový, ja som bola totálne v šoku na konci, vôbec som to nečakala. Poriadne som nadávala a štvalo ma, čo autorka spravila hlavným hrdinom, ale keď u mňa dokáže nejaká kniha vyvolať také dojmy, ako táto, jednoznačne je to u mňa na plný počet bodov. Veľkým plus je to, že autorka spracovala to, čo sme tu už mali, veľmi originálne a nešlo o typickú blbú crush medzi stredoškolákmi. Takých mám už po krk.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Hej, mne sa tiež páčil ich vzťah aj ten svet 8) ale ten koniec bol pre mňa utrpenie aj keď to bol veľmi zaujímavý zvrat udalostí. No mne sa ani to veľmi rýchle odhalenie všetkých tajomstiev naraz nepáčilo.

   Odstrániť
  2. Mne sa to nezdalo rýchle :D Veď tam na konci v podstate iba zistili, že sú brat a segra.

   Odstrániť
  3. No ale veľmi prepletené to bolo 8D Som sa čudovala koľko rôznych informácii ešte povedia o tom istom 8D

   Odstrániť
 8. Začínám mít pocit, že jsem jediná, komu se tahle knížka až tak moc nelíbila.. sice je pravda, že jsem jí dala 4*.. ale do dalších dílů jsem se nepustila... ale když vidím to všeobecné nadšení, že bude i film a tak celkově.. asi se na to budu muset znova podívat.. :)

  mimochode, jop, česká obálka je naprosto odporná ! :D

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ja som sa o tomto fenoménu dozvedela tiež len kvôli ospevovanému filmu, no nakoniec sa mi kniha naozaj páčila 8) a pustím sa do ďalších častí 8)

   Odstrániť
 9. Ja som si kúpila knihy v češtine, lebo som to nevydržala, a COFA a COLS som si prečítala na jednej stránke.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ja som knihu tiež čítala v češtine, a ostatné časti chcem čítať ako preklad, lebo vydanie je ešte ďaleko 8)

   Odstrániť
 10. Já to vezmu obecně za celou sérii páč už ji mám přečtenou - teda jako první tři díly co byli vydané. No prostě super a úžasné. Totálně jsem to hltala.
  Když jsem si knihy přinesla dom tak si říkám: Ježiš takové tlusté knihy a malá písmenka, to budu číst věčnost ale naopak jsem to měla hned přečtené - nikdo mě od toho nemohl odervat:-)

  OdpovedaťOdstrániť
 11. http://themortalinstrumentss.blog.cz/1401/welcome
  Pre shadowhunters :3*

  OdpovedaťOdstrániť