Espressologie

BOOK


Originál: The Espressologist
Autor: Kristina Springer
Vydavateľstvo: CooBoo, 2012
Čítané v jazyku: CZ

Hl. postavy: Jane
Vedl. postavy: Em, Derek, Cameron, Will, Gavin, Simone, Katie, Ginny, Ava, Daisy
Hl. záporáci: Melissa, Brenda

Žáner?
spoločenský román

Obálka?
Krásna a vystihujúca dej.

Strany?
184 strán deja + venovanie a poďakovanie

Filmové spracovanie?
Nie.

Má pokračovanie?
Nie.

O čo ide?
Sedmnáctiletá studentka Jane si přivydělává v malé kavárně jako baristka a časem vytvoří teorii, podle níž se charakter lidí pozná dle jejich oblíbené kávy. I jí samotné to přijde jako trochu bláznivý nápad, ale jen do doby, než dá dohromady několik párů, kterým to pak úžasně klape. V tu chvíli se z ní stává espressologická hvězda, k níž si chodí pro radu a rande lidé z celého města. Ale dokáže Jane najít životní lásku i pro sebe, nebo bude jediná, komu se štěstí vyhne?

Humor?
Niektoré úsmevné situácie.

Nuda?
Knižka bola príjemná, milá a jednoduchá, nenudila som sa, ale tiež to nie je nič svetoborné.

Láska?
Celá kniha je o tom, ako nájsť pomocou kávy vhodnú lásku pre druhého. 

Akcia?
Nie.

Napätie?
Nie.

Smrť?
Nie.

Koniec?
Romantický happy-end.

Čo som čakala?
Na knižku som bola veľmi zvedavá, tak som mala istú predstavu o tom, do čoho idem.

Čo som dostala?
Táto tenká, malá a útla knižôčka je tipickým príkladom krásnej oddychovky. Nenájdete tam žiadne komplikované zvraty ani akčné scény. Je to celé o hľadaní lásky a o kúsku zo života Jane.
Nájdete tu mnoho postáv, pričom niektoré majú len 1-2 scény, no aj tak si ich zapamätáte. Okolo hl. hrdinky sa vyskytuje niekoľko dôležitých vedľajších postáv, ktoré zasahujú do deja svojou menšou časťou. Samotná hl. hrdinka - Jane je veľmi milá a rozumná osoba, nerobí nič, kvôli čomu by vám mohla byť nesympatická a navyše dáva dokopy ľudí, aby konečne našli pravú lásku.
Celý ten proces od spoznávania charakteru ľudí podľa ich obľúbenej kávy až po konečný verdikt "Espressoložky" nie je nijak komplikovaný, ale samotná Jane na to má proste oko. To sú takí vnímaví ľudia, ktorí vám povedia vaše silné a slabé stránky, pričom vy netušíte, o čom hovoria a neviete si to predstaviť. Z osobnej skúsenosti viem, že priatelia vás často poznajú lepšie, ako vy poznáte sám seba.
Čo ale musím knihe vytknúť je jej obrovská predvídateľnosť. Prakticky hneď na začiatku som vedela, s kým nakoniec Jane skončí a aký bude záver celého príbehu. Takisto niektoré vedľajšie postavy som vedela perfektne odhadnúť a spojiť okamžite aj bez kávy.
Príbeh napriek tomu nie je nudný ani fádny. Za 2 a pol hodiny som mala celú knihu naraz prečítanú a čítanie som si pekne užila. Zapôsobili na mňa vysvetlenia pomocou obľúbenej kávy, ale na mňa by to zrejme nefungovalo, pretože ja nemám obľúbenú. Keďže ju pijem zriedkavo, dávam si vždy to, čo mi prvé padne do oka alebo obsahuje nejakú moju obľúbenú ingredienciu. Táto technika teda určite nie je stopercentná.
Knihu vám ale rozhodne odporúčam, ale s tým, že nesmiete od nej čakať nič svetoborné. Je to príjemná a jednoduchá jednohubka pre zamilované duše. Má to skvelý nápad, ktorý je dobre rozpracovaný a využitý, ale kniha samotná na mňa neurobila nijaký väčší dojem. Číta sa ale veľmi ľahko a rýchlo a prináša aj nejaké nové poznatky o káve a ľudskom charaktere.

100 ľudí, 100 chutí...
ale u mňa... 4 z 5 hviezdičiekE_V_E   

Komentáre

 1. som veľmi zvedavá na túto knihu ;)

  OdpovedaťOdstrániť
 2. To vypadá vážně zajímavě, přidávám na seznam k přečtení.:-)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. 8) Určite odporúčam, je to veľmi pekný príbeh.

   Odstrániť
 3. Jo, tak přesně na tuhle knížku už mám dlouho zálusk, tak snad se teda netěším zbytečně :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Určite nie, lebo je to príjemná oddychovka a milý príbeh 8)

   Odstrániť
 4. Ja som do knihy zamilovaná. Doslova. Naparila som jej 5* a je mi jedno, čo si o nej kto myslí. A to jej chyby vidieť aj zďaleka :) Ale občas si človek jednoducho nedokáže pomôcť... O:)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Áno, to sa stáva aj mne pri niektorých knihách 8D Napr. Draki teraz často ohovárajú, ale mne sa to veľmi páčilo 8)
   Táto knižka je skvelá, len som z nej nebola unesená.

   Odstrániť
 5. Rada by som si ju prečítala :)

  OdpovedaťOdstrániť
 6. Taky se mi líbila jako takové odlehčené oddychové čtení :) Hezky shrnuto :)

  OdpovedaťOdstrániť
 7. Tu obálku bych jednoznačně chtěla mít doma- samozřejmě i s obsahem knihy. :D Než já se k ní dokopu... Skvělá recenze!! :)

  OdpovedaťOdstrániť

Zverejnenie komentára