Upírska akadémia #4: Krvavý slib

BOOK


Originál: Vampire Academy #4 - Blood Promise
Autor: Richelle Mead
Vydavateľstvo: Domino, 2010
Čítané v jazyku: CZ

Hl. postavy: Rose
Vedl. postavy: Lissa, Dimitri, Christian, Adrian, Avery, Abe, Janine, kráľovná, Mia, Alberta, Jill, Belikovoví
Hl. záporáci: Strigoji

Žáner?
fantasy - upíri, nadprirodzené schopnosti, YA, duchovia

Obálka?
Hlavy na obálkach moc nemusím, ale táto je celkom pekná.

Strany?
368 strán

Filmové spracovanie?
V roku 2014 príde do kín 1. diel série.

Má pokračovanie?
Séria má dokopy 6 častí.

O čo ide?
Život Rose Hathawayové nebude už nikdy stejný. Po nelítostném útoku na Akademii zemřelo hodně Morojů i dhampýrů. Ti, kteří přežili, jsou na tom ještě hůř: musejí se vyrovnat se smrtí kamarádů. A Rosin krk nyní zdobí tetování, které všem zvěstuje, že zabila bezpočet Strigojů.
Jen jedna oběť je však důležitá… Dimitrij Belikov. Rose podstoupila bolestnou volbu, opustila Akademii i svou nejlepší kamarádku Lissu, poslední žijící dragomirskou princeznu, a vydala se pronásledovat muže, kterého miluje. Musela dojít až na kraj světa, aby Dimitrije našla a mohla tak splnit krvavý slib, který mu dala. Až ale nastane okamžik rozhodnutí, bude Dimitrij stále chtít, aby ho raději zabila, než aby žil jako stvůra? V sázce je teď úplně všechno. Zranitelná a osamocená Rose se ocitá ve světě, který je pro ni stejně neznámý jako nebezpečný. Najde v sobě dost sil, aby Dimitrije zničila? Anebo se obětuje ve jménu nesmrtelné lásky?


Humor?
Adrian je krásnym vtipným oživením celej série. Rose vie byť sarkastická, keď nie je príliš v depke.

Nuda?
Začiatok bol taký kludnejší na pomery Rose, ale rýchlo som zistila, že to je len uvedenie do zdrvujúceho príbehu!

Láska?
Taká som bola smutná, keďže na tom bola Rose psychicky dosť zle. Kvôli Dimitrijovi sa veľmi trápila a navyše odlúčenie od Lissy jej stavy len zhoršovalo. Boli tu romantické scény, ale pripadali mi tak inak romantické, také smutné a temné.

Akcia?
Rose a to jej zabíjanie Strigojov je neuveriteľné. Od 1. dielu prešla taký veľký kus cesty, že teraz je z nej cvičený zabijak! Koniec ma vyšťavil ešte viac.

Napätie?
Na každej strane. Hlavne som už čakala, kedy sa objaví Dimitri a keď sa objavil, bola som na autorku veľmi naštvaná, ako sa zmenil, no treba uznať, že to bolo neuveriteľne dobrý prvok a oživenie deja.

Smrť?
Áno.

Koniec?
Nemám slov. Som aj šťastná z nádeje, ale aj strašne smutná z toho, čo sa stalo.

Čo som čakala?
3. diel som si náramne užila, takže som sa nadšene vrhla do 4ky.

Čo som dostala?
Tu som bola skôr neustále v depresii. Niežeby som nenávidela autorku, práve naopak, ona to celé vymyslela tak bravúrne, že mi dochádzajú slová. Kniha sa mi v určitom zmysle zdá ako začiatok novej série s tými istými postavami. Autorka vytvorila nové prostredie a nové boje. Postavy od 1. dielu veľmi dospeli, ale zároveň je pri každom diely dôležitý niekto iný. Teraz je to Rose a v pozadí je Dimitri, Lissa a Adrian. Niektoré postavy z minula tu boli len okrajovo, ak tu vôbec boli, ale za to sme dostali kopu skvelých nových postáv.
Rose bola skoro stále v depresii, no pritom aj uvažovala triezvo pri boji so Strigojmi. Jej bitky a cestu na Sibír som si užívala snáď najviac. Je to veľmi odvážna a originálna postava. Máme tu aj opis krásneho ruského prostredia (a to som si v živote nemyslela, že sa mi bude okrem Dimitrija na Rusku ešte niečo iné páčiť) a veľmi ma zaujalo aj retrospektívne vracanie sa do minulosti. Romantické scény Rose a Dimitriho, ktoré v predchádzajúcich dieloch neboli, prirobili veľa lásky a smútku do 1. polky knihy.
Dimitrij sa veľmi zmenil. Som rada, že sa objavil až niekde v polovici knihy, lebo scény s ním boli vyslovene strašidelné. Neprestala som ho milovať, ale veľmi dúfam, že to autorka na záver série nejako pekne vymyslela, inak budem veľmi naštvaná! Milujem však jeho ukážkovú milujúcu rodinu.
Adrian je proste Adrian. To je zábavný týpek, ktorý si poradí v každej situácii. Samozrejme, že ani jemu sa nedá odolať 8P
Lissa mi pripadala čím ďalej otravnejšia, ale nakoniec som s ňou sympatizovala hlavne preto, že sa rozhodla správne.
Veľmi sa mi páči element Éter. Je to 5. živel, ktorí upíri môžu ovládať. Donedávna bol však úplne neobjavený. Ovláda ho Lissa, Adrian a ešte pár ľudí. Na to, že predtým sa o tom počulo málo, sa odrazu v príbehu objavilo dosť éter ovládajúcich postáv. Ale aspoň môžeme odhaliť všetky jeho tajomstvá. Posiluje nátlak, dá sa ním liezť do cudzích snov, uzdravovať chorých a ešte mnohé ďalšie vymoženosti. Vodu, oheň, zem a vzduch ovládajú Moroji. Každý sa špecializuje na niečo iné. Ten, kto ovláda éter by mal vedieť ovládnuť všetky prírodné živly, ale je to dosť ťažké. Morojov chránia Dhampíri (kombinácia Moroja a Dhampíra alebo Dhampíra a človeka, Dhampíri medzi sebou potomkov mať nemôžu), ktorí sú ich Strážcami alebo vychovávajú deti. Najhorší sú Strigoji, ktorých krutosť a temnota sa prejavuje v tomto dieli série omnoho intenzívnejšie. Máme možnosť spoznať šelmy, barbarov, ktorí sa hádajú o korisť. Myslím, že nesmrteľnosť upírov za takúto zlú povahu a temnotu v srdci nestoja. A to vám vraví človek, čo je Team Vampire forever!
Prvá polka knihy ukazuje Rosein odchod z akadémie na Sibír. Celá cesta a následné spoznávanie nových ľudí mi príde veľmi zaujímavé. Zároveň sa však cez Rose a jej puto s Lissou dozvedáme aj o živote ostatných postáv. Celá kniha je omnoho temnejšia a smutnejšia, poznačená smrťou milovaných a snahou prežiť boj o život. Zároveň to má cieľ a autorka vhadzuje čitateľovi do cesty nové postavy a s nimi tajomstvá a malé detaily, ktoré sa nakoniec ukážu ako veľmi dôležité. Dokonale to všetko zladila a aj keď som sa na ňu veľmi často hnevala a nechápala, prečo to takto vymyslela, dokázala ma upútať a udržať si moju pozornosť. Táto séria je naozaj jedna z najlepších. Odporúčam!

100 ľudí, 100 chutí...
ale u mňa... 5 z 5 hviezdičiekE_V_E   

Komentáre

 1. Omg, kedy to stíhaš písať? Alebo čítať? :D Každý deň dávaš hore jednu recenziu :D :D Ideš ako na baterky :D

  Štvorka bola dobrá, ale dosť zvláštna, ale myslím si, že to sérii len prospelo. Nezaškodí predsa trochu cestovania.
  Aj tak Adrian 4ever :D

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Mne sa to cestovanie veľmi páčilo 8)

   no, som trochu ako robot, keď ma niečo pohltí 8D

   Odstrániť

Zverejnenie komentára